Vještine koje će biti presudne za pronalazak posla u budućnosti
Dinamične promjene u svijetu oko nas neminovno su doprinijele drugačijim kriterijima poslodavaca i njihovim očekivanjima od potencijalnih uposlenika. Zbog rastuće globalizacije i pristupa tehnologiji, ekonomske analize govore da će te promjene postajati sve naglašenije u narednih 50 godina.
Autor C.D. Jerald u svojom djelu o obrazovanju u 21. stoljeću smatra da nam treba generacija s novim vještinama zbog promjena u automatizaciji, demografiji, ličnom riziku i odgovornosti. Nabrojani faktori su unijeli velike promjene u biznis. Mnogo je manje hijerarhije i kontrole, a više autonomije i lične odgovornosti. Tezi da se kriteriji pri zapošljavanju mijenjaju, u prilog ide i istraživanje američkog udruženja NACE (The National Association of Colleges and Employers) u kojem su poslodavci otkrili deset najpoželjnijih osobina zaposlenika koje će visoko vrijednovati. Na samom vrhu se nalaze sposobnost za rad u timu te brzo odlučivanje i rješavanje problema, vještine verbalne komunikacije s ljudima unutar i izvan organizacije, kao i sposobnost planiranja, organizacije i definiranja prioriteta.
U zaključku istraživanja „Budućnost posla“ koji je objavio Svjetski ekonomski forum (WEF) u 2020. godini poslodavci će od uposlenika tražiti vještine koje danas i nisu toliko važne, a među njih spadaju:
1. Rješavanje kompleksnih problema
Ubjedljivo na prvom mjestu. Ni automatizacija, ni robotizacija ne mogu zamjeniti osobe koje donose odluke i koje posjeduju vještinu rješavanja komplikovanih problema. Istraživači poslovne produktivnosti navode da 36% svih radnih mjesta u svim oblastima obuhvata sposobnost rješavanja problema.
2. Kritičko razmišljanje
Prihvatanje serviranih rješenja i rad po ustaljenim obrascima bez analitičkog i kritičkog sagledavanja okolnosti poslodavcima su postale jako nepoželjne osobine. Traži se upravo suprotno – rasuđivanje pri osmišljavanju različitih rješenja i novih pristupa izazovima koje postavlja poslovno okruženje.
3. Kreativnost
Sa desetog mjesta na listi najtraženijih vještina u 2016. godini kreativnost će se popeti među top tri. Posebno će biti cijenjeni pojedinci sposobni povezati vlastitu kreativnost i vještine korištenja novih tehnologija.
4. Upravljanje ljudskim resursima
Identificirati najbolje ljude za određeni posao, motivirati te osobe na ostvarivanje što boljih poslovnih rezultata, raditi na razvoju njihovih poslovnih i ličnih kvaliteta predstavljaju set osobina zbog kojih će vas budući poslodavac smatrati neizmjerno vrijednim članom kolektiva.
5. Koordinacija sa drugima
I pored ulaganja u tehnologiju roboti još uvijek nisu dovoljno usavršili sposobnost da aktivnosti prilagode drugima i da sarađuju. Na taj način osloboditi su prostor osobama koje posjeduju navedene kvalitete da lakše zablistaju u očima budućeg poslodavca.
6. Emocionalna inteligencija
Ovo je još jedna društvena vještina za kojom je velika potražnja. Prema istraživanju američkog portala CareerBuilder 71% menadžera je naglasio da prilikom zapošljavanja najviše pažnje pridaju emocionalnoj inteligenciji kandidata. Ovo je još jedan segmet u kojem roboti teško mogu prestići ljudsku sposobnost procjene emocija drugog čovjeka.
7. Procjena i donošenje odluka
U 2015. ova vještina je bila na osmom mjestu najvažnijih, a do 2020. godine popet će se na sedmo. S obzirom da organizacije prikupljaju sve više podataka, potreba za radnicima sposobnim da ih analiziraju i koriste u donošenju odluka bit će sve veća.
8. Vještina orijentacije
Navedena osobina spada pod socijalne vještine, a povezuje se sa empatijom i osjetljivosti na potrebe drugih ljudi. Posebno će biti poželjni novi modeli pomaganja drugima.
9. Vještina pregovaranja
U principu, društvene vještine će postati sve traženije, a pregovaračke sposobnosti će biti veoma cijenjene u svim segmentima posla: kompjuterskim, matematičkim, analitičkim poslovima, kao i u umjetnosti, dizajnu i poslovima komercijalnih i industrijskih dizajnera.
10. Kognitivna fleksibilnost
Pojednostavljeno rečeno, to je sposobnost da razmišljate o više pojmova istovremeno. U toku 2015. ova vještina nije bila ključna, ali će u naredne četiri godine potreba za njom rasti zbog širokog spektra poslova koji će zahtijevati ovakvo razmišljanje, uključujući i kreativnost, logičko rasuđivanje i osjetljivost na problem.
(Mentor.ba)