ZAŠTO JE NAŠA MALA BOSNA I HERCEGOVINA ZAPRAVO ENORMNO VELIKA? VRAĆANJE U PROŠLOST!


Bez obzira što je mala, Bosna i Hercegovina je kroz povijest imala veliki utjecaj na ostale zemlje Balkana te se isticala u svim poljima kulture i umjetnosti.

Ona je svijetu ponudila dva dobitnika Nobelove nagrade:  Ivo Andrić koji je poznat kao najslavniji bosanski autor 20. stoljeća, a njegov roman „Na Drini ćuprija“  je 1961. godine bio nagrađen Nobelovom nagradom. Ostali istaknuti bh književnici su:  Musa Ćazim Ćatić, Aleksa Šantić, Edhem Mulabdić, Alija Nametak, Rešad Kadić, Antun Branko Šimić, Medmedalija Mak Dizdar, Nura Bazdulj-Hubijar…

Još jedan nobelovac iz BiH je Vladimir Prelog  koji je svoju nagradu dobio 1975. Godine, a za njegovo djelovanje na području kemije.

Filmska industrija u BiH je bila prilično razvijena. Prestižnu nagradu Američke filmske akademije, Oskara,  dobila su dva bh. filmaša: Danis Tanović  2001. za  film „Ničija zemlja“ , Dušan Vukotić 1961. godine. za kratki animirani film „Surogat“ ,  a na Berlinskom film festivalu je film Jasmile Žbanić „Grbavica“ dobio glavnu nagradu „Zlatni medvjed“. Ostali filmovi bh. režisera koji su se proslavili su „Kod amidže Idriza“, „Gori vatra“, „Ljeto u Zlatnoj Dolini“

Jugoslavenske pop i rock grupe imale su veliki utjecaj na razvoj bh. muzičke scene,  koja je dalje imala značajan doprinost u razvoju bh. muzičke kulture. Važan za spomenuti je naravno i popularni festival muzike iz tog doba „Vaš šlager sezone“  koji vremenom dobija sve veću i veću vrijednost. Izvođaći i grupe koji su važni za istaknuti: Indexi, Bijelo Dugme, Zabranjeno pušenje, Divlje Jagode, Plavi orkestar, Crvena jabuka, Željko Bebek, Hari Varešanović, Goran Bregović, Zdravko Čolić…

Što se tiče umjetnosti u vidu slikarstva važni za istaknuti su bh. slikari: Gabrijel Jurkić, Lazar Drljača,  Voja Dimitrijević, Ibrahim Ljubović, umjetnik Slobodan Braco Dimitrijević…

Sevdalinka kao narodna pjesma Bošnjaka također je bila vrlo popularna. Sevdalinka predstavlja način življenja i poimanja života na našim prostorima, a neki je čak definiraju i kao bosansku, gradsku ljubavnu pjesmu. Najveće žarište sevdalinke je Sarajevo, a poslije njega ostale veće ili manje kasabe širom Bosne. Sevdalinke su uglavnom nastajale u narodu, dakle bez poznatog autora, te su se mijenjale kroz povijest i prenosile sa koljena na koljeno.

Naša mala BiH imala je veliku kulturu kojom je utjecala na cijeli Balkan i šire, a njezin utjecaj očitovao se u svim poljima ljudske djelatnosti: muzika, književnost, film, umjetnost…pa je kao takvu trebamo je cijeniti i poštivati.


Tvoj stav

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena zajedno sa komentarom.Potrebna polja su označena sa zvjezdicom(*)



RadiYo Active

Šta svira?

Title

Artist