Radionica “Tretiranje i predstavljanje žena u medijima”
Udruženje “Novi put” je održalo radionicu pod nazivom “Tretiranje i predstavljanje žena u medijima” koja se organizovala u okviru projekta “Rodna zastupljenost i predstavljanje u medijima u BiH”
Danas je, u hotelu Zenica sa početkom u 11:00 sati, održana radionica “Tretiranje i predstavljanje žena u medijima”. Radionicu je organizovalo udruženje “Novi put” u okviru projekta pod nazivom “Rodna zastupljenost i predstavljanje u medijima u BiH”. Udruženje je uradilo analizu najčitanijih i najutjecajnijih štampanih i elektronskih medija o zastupljenost i položaju žena u medijima u Bosni i Hercegovini. Period analize je bio od 01. 06. 2019. god. do 31. 07. 2019. god. Glavni fokus ovog istraživanja je bio na predstavljanju žena u vijestima o miru i sigurnosti, ekonomiji i nasilju, međutim obrađene su i druge vijesti koje se bave pitanjima bitnim za društvo i Bosnu i Hercegovinu, a u kojima se pominju žene.
U navedenom periodu je obrađeno hiljadu sedamsto vijesti, u kojima su na bilo koji način zastupljene žene, od ukupno deset hiljada u ciljanim, istraživanim medijima. Istraživanja su pokazala da je prisutnost muškaraca dominantna, odnosno, prisutnost žena, u bilo kojem kontekstu, niska – tek 17%. U pitanju su sve vijesti od sporta, kulture, humanitarnog rada, marketinga, show biznisa, politike do tema koje su bile u fokusu analize.
U prvom dijelu radionice je predstavila rezultate monitoringa medija, u već pomenutom periodu, Abida Pehlić.
Rezultate istraživanja smo upriličili u više gradova u BiH. U fokusu našeg istraživanja je bilo pet štampanih i šest elektronskih medija iz Bosne i Hercegovine. Mi smo željeli da vidimo na koji način su žene i u kojoj mjeri predstavljene u vijestima. Nešto manje od šesto vijesti, koje su nas interesovale o miru i sigurnosti, ekonomiji i nasilju, u fokusu su imali žene. To nam kaže da je samo 6% vijesti u fokusu imalo žene u odnosu na vijesti koje se tiču navedenih tema. Oko hiljadu sedamsto vijesti su u fokusu imali žene kao subjekt, a negdje u oko 3% su žene prikazane kao žrtve nasilja. Afirmativno su žene pokazane u puno tih vijesti, a sa druge strane imamo i vijesti u kojima su žene prikazane seksistički i senzacionalistički. Identiteti žrtava nasilja su otkriveni, pa čak i onih maloljetnih što nam ukazuje na kršenje postulata novinarskog zadatka. Činjenica je da je rodno zasnovano nasilje još uvijek prisutno u društvu, upravo zahvaljujući tim nekim ukorijenjenim stereotipima i predrasudama o ženama i novinari još dosta toga trebaju da učine kako bi se ti isti stereotipi i predrasude opovrgli, kako bi pomogli da se smanji broj slučajeva nasilja nad ženama.
U drugom dijelu radionice glavnu riječ je imala Velida Kulenović, novinarka i ekspertica za izvještavanje o rodno zasnovanom nasilju, koja je pričala o rodno osviještenom novinarstvu – od regulacije do novinarske prakse. Ovom prilikom je navela preporuke kako je moguće da se ova situacija u medijima prevaziđe.
Ono što je najbitnije za sve novinare, urednike, ali naravno i medijske uposlenike je da se poštuju važeći zakoni u našoj zemlji. Prije svega mislim na zakon o ravnopravnosti spolova, zakon o zabrani svih vrsta diskriminacije, potom da poštujemo i odredbe instanbulske konvencije, ali i zakone koji se odnose na medijske radnike, odnosno etičke kodekse i sve ono što bi trebalo činiti da naš svakodnevni posao bude odgovorniji i profesionalniji. To znači da budemo odgovorni i profesionalni kada izvještavamo o nasilju u porodici, nasilju nad ženama, ali i svim drugim temama koje se odnose na žene u našem društvu.
U galeriji fotografija pogledajte kako je bilo danas na radionici u hotelu Zenica.