August Šenoa – jedan od najutjecajnijih hrvatskih pjesnika
„Zlatno zrno ne vrjedi ništa kad ga uvijek sa sobom nosiš.” – August Šenoa
Jedan od najutjecajnijih hrvatskih pjesnika, romanopisaca, pripoijedača i kritičara 19. stoljeća, August Šenoa, rođen je 14. novembra 1838. godine u Zagrebu. Pučku školu i gimnaziju je završio u Zagrebu i Pečuhu, dok je u Pragu i Zagrebu išao na studije prava kojeg nije završio.
Preko dvadeset godina se je bavio književnošću, te se u tom periodu bavio s mnogim književnim vrstama, gdje se između ostalog izdvaja i pozorišna kritika. Tokom svog života komentarisao je preko sedamsto pozorišnih izvedbi.
Pored toga što je bio pozorišni kritičar, najviše se istakao kao pisac romana. Pisao je o savremnim događajima, aliu najvećio dio zauzima historijski romani, od kojih možemo izdvojiti „Čuvaj se senjske ruke“, „Zlatarevo zlato“, „Diogeneš“ i „Seljačka buna“. Djelo „Kletva“ nije uspio da dovrši. U svojim djelima je opisivao etiöke, socijalne i politiöke probleme gdje se tadašnji čovjek borio, a isto tako i o odnosima između grada i sela.
Druga značajnija djela su mu „Prosjak Luka“, „Mladi gospodin“, Prijan Lovro“, „Kanarinčeva ljubovca“, „Zagrebulje“, „Šljivari“, „Propast Venecije“, „Anka Neretvanka“, i druga djela.
Umro je 13. decembra 1881. godine u Zagrebu.