Deponija Rača – problemi mještana, sigurnost i promjene koje se očekuju
Deponija Rača je industrijska deponija, koja je smještena u mjesnoj zajednici Gradište i prvobitno je predviđena za istresanje industrijskog otpada iz Željezare Zenica i sada Arcelor Mittala. Međutim, nakon rata pojavile su se druge firme, koje su tražile interes. Danas na deponiji Rača egzistiraju firme Ferum i Sahva, koje imaju koncesiju koju im je dala Gradska Uprava, a koje se bave pretresanjem deponije Rača, odnosno traženjem sitnih dijelova i ostataka željeza.
Mi smo razgovarali sa predsjednikom mjesne zajednice Gradište, Nerminom Skomorcem, koji nam je otkrio probleme sa kojima se susreću mještani, njihovim zahtjevima, ali i sigurnosti rada na deponiji Rača.
“Mi smo bili u pregovorima sa Štrabaljom, kada je radio na hidrocentrali, jer su radili studiju o zatvaranju deponije Rača. U toj studiji su fantastično objasnili na koji način treba zatvoriti Raču i kako ulagati da ona bude ekološki uređena i da ne bude više potencijalna opasnost za okolinu, ali i za mjesnu zajednicu Gradište. Tu studiju da primijene, da je Grad kupi i da uđe u realizaciju, ali normalno moramo uvažavati interese kompanije, jer ako hoćemo da nam Mittal radi onda on mora imati deponiju.” , rekao je za Radio Active Nermin Skomorac.
Također, razgovarali smo i o tome kako deponija Rača stoji na putu ka promjenama na bolje za mještane mjesne zajednice Gradište.
“Mi se ne možemo ni sa jednim koridorom povezati. Kanalizaciju svoju ne možemo usmjeriti. Bilo šta što želimo da dovedemo, nemoguće je, evo na primjer Plavu Vodu. Rača nas je odsjekla u tom najpovoljnijem dijelu.”
Foto: Radio Sarajevo