Akcenat obilježavanja Svjetskog dana ljudskih prava ove godine je u pozivu na borbi za ljudska prava i osnažen je idejama o značaju Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima koju ista ima za jačanje svih nas i utemeljenju cijelog čovječanstva u ovim univerzalnim vrijednostima. S tim u vezi, a uoči 70. godišnjice deklaracije koja će se obilježiti naredne godine, pokrenuta je i kampanja #StanUp4HumanRights čiji cilj je da poveže što veći broj ljudi širom svijeta u širenju važne poruke o ljudskim pravima.
Kroz fotografije i akciju #humanrights4tobbacocontrol, članovi Partnerstva za BiH bez duhana odlučili su se na poseban način pridružiti globalnoj kampanji, uz poruke o važnosti kontrole duhana u kontekstu zaštite ljudskih prava svih nas.
Okvirna konvencija o kontroli duhana Svjetske zdravstvene organizacije najznačajniji je instrument za implementaciju sveobuhvatnih mjera kontrole duhana širom svijeta. U svojoj preambuli ova Konvencija se oslanja upravo na najzačajnije međunarodne konvencije i dokumente o zaštiti ljudskih prava, među kojima su Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima, Ustav Svjetske zdravstvene organizacije, Konvencija o pravima djeteta i Konvencija o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena.
Iako je od potpisivanja Konvencije proteklo osam godina, zakoni u BiH još uvijek nisu usklađeni sa istom. Ipak, dobra vijest je da su u oba entiteta u toku procedure da se ta situacija promijeni.
“Drago nam je vidjeti da sada u oba entiteta imamo nacrte novih zakona o kontroli duhana koji su već prošli dobar dio procedure, što svakako smatramo velikim pomakom. Ipak, ovo nikako nije kraj borbe, već početak,” istaklu su iz PROI-a naglašavajući učestale taktike duhanske industrije kojima se ista služi da uspori donošenje ovakvih zakona ili ih modifikuje.
Zagađenje izvana i iznutra: Građani nemaju izbora
Brojni gradovi Bosne i Hercegovine i ove zime nalaze se na samom vrhu ljestvice najzagađenijih gradova Evrope. Tako na određenim područjima Indeks kvalitete zraka prelazi 350, što je daleko od dozvoljenog indeksa zagađenosti koji iznosi 50. Nažalost, Indeks kvalitete zraka nije ekstremno štetan samo vani, već i u većini zatvorenih javnih prostora.
Istraživanje kvalitete zraka koje je krajem prošle godine sprovedeno u ugostiteljskim objektima u Sarajevu pokazalo je da u ovim objektima, usljed prisutnosti duhanskog dima, Indeks kvalitete zraka prelazi 200, a u pojedinim slučajevima se penjao na vrijednosti iznad 300.
“Alarmantni nivo izloženosti duhanskom dimu je nešto čega se trebamo posebno sjetiti u ovim zimskim danima, kada građani rizikuju svoje zdravlje i život i na otvorenom i u zatvorenim javnim prostorima,” poručili su iz Udruženja PROI.