Nadrealizam – umjetnički i književni pokret
Nadrealizam je umjetnički i književni pokret koji nastaje u Parizu. Ime je dobilo prema francuskoj riječi surrealisme – iznad realizma. Razvija se neposredno iz italijanskog metafizičkog slikarstva i dadaizma.
Pokrenuli su ga francuski intelektualci, ali formani početak je obilježen izdavanjem „Nadrealističkog manifesta“ pjesnika i kritičara Andrea Bretona u Parizu 1924. godine. Ovaj manifest donosi definiciju prema kojoj je nadrealizam čisti psihički automatizam koji želi da se izrazi stvarno djelovanje misli, bez kontrole nad kojom bi vršio razum.
Ovaj pokret se najviše oslanja na iskustva drugih pokreta, a u prvom redu na eskpresionizam i dadaizam. Predstavnici ovog pokreta na svojim slikama do krajnjih granica dovode vizuelno miješanje i osjećaj nestvarnosti. Svoje nadahnuće su tražili u podsvjesnome i jedan kraj drugog stavljaju likove koji su jedan drugome strani, kao što su metafizičari i dadaisti radili nekoliko godina ranije. Bizarno, neobično, uznemirujuće – to su karakteristike djela nadrealista koji su otvoreno izjavljivali da „žive zajedno sa čudovištima“. Također izražavaju otpor prema mnogim umjetničkim konvencijama i imaju jak osjećaj krize u cjelokupno životu.
Salvador Dali je najpoznatiji nadrealista koji je nastojao da što dublje dopre do ponora ljudske podsvijesti, a naročito strahova, nemoći, mržnje i bijesa. On nastoji da što tačnije da u stvarnosti prikaže nemoguće, kombinacije iz snova, i to veoma uvjerljivo da se čini posve istinitim. Takve „fotografije sna“ su veoma pomno realistično naslikane da podsjeća na naturalističke prikaze prirode unatoč tome štom sadržaj im nije životna svakodnevnica nego vizije koje ih duh i mašta stvaraju u snovima.
Pored pjesnika, kao što su Breton, Aragon, Elijar, Supo i drugi, pripadnici nadrealizma su također i vizuelni umjetnici: Max Ernst (1891–1976), André Masson (1896–1987), Jean (Hans) Arp (1886-1966), Joan Miró (1893–1983), Yves Tanguy (1900–1955), Salvador Dalí (1904–1989), te mnogi drugi koji nisu formalno bili članovi ovog pokreta.