Obilježen Svjetski dan zdravlja – za samo četiti sata prikupljeno nekoliko stotina potpisa za novi zakon o kontroli duhana
Udruženje PROI e povodom Svjetskog dana zdravlja, 07.04.2017.g., u Sarajevu organizovalo potpisivanje peticije za podršku novom zakonu o kontroli duhana u FBiH i skrenulo pažnju na zdravstvene posljedice konzumiranja duhana i izloženosti duhanskom dimu koje se maksimalno mogu adresirati samo na način predviđen trenutnim tekstom prijedloga zakona.
U akciju su bili uključeni i volonteri Instituta za razvoj mladih KULT i Udruženja mladih NAUTILUS.
Depresija, pušenje i pasivno pušenje često idu zajedno
Svjetska zdravstena organizacija je ovogodišnji Svjetski dan zdravlja posvetila depresiji, a iz Udruženja PROI ističu kako se malo govori o povezanosti depresije sa pušenjem i pasivnim pušenjem, između kojih je povezanost utvrđena brojnim dosadašnjim istraživanjima.
Pušenje i pasivno pušenje nije nešto što je u potpunosti nevezano za depresiju i njen nastanak, naprotiv, ovih poveznica je mnogo. Prije svega, već postojeća depresija nerijetko vodi ka početku konzumiranja cigareta kod onih koji su do tada bili nepušači i koji počinju pušiti u nadi da će ‘biti sretniji’ ili da će ublažiti simptome depresije. Osim toga, nedavna istraživanja ukazuju na to da bi pušenje i pasivno pušenje moglo biti uzrok nastanka depresije zbog mogućnosti da nikotin oštećuje određene dijelove mozda koji reguliraju raspoloženje. Ovdje je u pitanju ‘začarani krug’ gdje ljudi počinju pušiti zbog depresije, u međuvremenu postaju još više depresivni i na kraju im postaje još teže da ostave cigarete, naglasili su iz Udruženja PROI.
Za samo četiri sata prikupljeno nekoliko stotina potpisa za podršku novom zakonu o kontroli duhana
Podršku novom zakonu o kontroli duhana u FBiH u toku obilježavanja ovog Svjetskog dana, je na ulicama Sarajeva za četiri sata dalo nekoliko stotina građana i građanki. Podsjećamo, prijedlog novog Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u FBiH uskoro ide na javnu raspravu i predviđa niz mjera poput potpune zabrane konzumiranja duhana u zatvorenim javnim i radnim mjestima kao i na javnim okupljanjima, regulisanja prodaje, promocije i pakiranja duhanskih proizvoda, regulisanje odnosa duhanske industrije i vlasti i brojna druga pitanja, a sve po uzoru na progresivne svjetske trendove i iskustva u oblasti kontrole duhana.
U istraživanju koje je krajem prošle godine proveo Ekonomski institut u Sarajevu uz podršku Udruženja PROI, već je zabilježena velika podrška za navedeni zakon, jednako kako kod pušača, tako i nepušača. Rezultati ovog istraživanja pokazali su da preko 70% građana podržava zabranu pušenja na zatvorenim javnim i radnim mjestima i javnim okupljanjima, a podrška nije izostala ni kada su ostale odredbe zakona u pitanju.
Pitanje ograničavanja upotrebe duhana u zatvorenim javnim objektima jedno je od onih koje izaziva najviše pažnje. Samo potpuno ograničenje konzumiranja duhana u svim javnim prostorima može pružiti adekvatnu zaštitu od dima duhana, upravo to je i razlog zbog kojeg u trenutnom tekstu prijedloga novog zakona nije ostavljena mogućnost odvojenih prostorija za pušenje. Izostanak ovakvih prostorija, osim što predstavlja jedini način adekvatne zaštite od pasivnog pušenja, je ujedno i svjetski trend i ekonomski najisplativiji način adresiranja ovog pitanja,” naglasili su iz Udruženja PROI i još jednom podsjetili da svi koji imaju bilo kakva pitanja vezana za novi zakon, mogu da ih upute putem zvanične Facebook stranice “Smeta Mi”, kao i da se informiraju na zvaničnoj stranici kampanje www.smetami.ba.