Posjetite Muzej ratnog djetinjstva u Zenici i donesite uspomene
U zeničkoj Sinagogi od petka, 17.06.2016. godine, održava se „putujuća postavka ratnih uspomena“ pod nazivom Muzej ratnog djetinjstva.
Čekajući prostor u kojem će biti otvorena stalna muzejska postavka u Sarajevu, tim Muzeja ratnog djetinjstva kreće na put po Bosni i Hercegovini kako bi predstavio dio svoje kolekcije, ali i omogućio ljudima iz cijele zemlje da donesu svoje predmete i uspomene, te ih učine dijelom muzejske kolekcije.
“Izložba u Zenici je putujuća izložba Muzeja ratnog djetinjstva, tu smo samo nekoliko dana. Ovo što možete ovdje vidjeti je samo jedan mali dio kolekcije koja sadrži hiljade ličnih predmeta i oni svi zajedno oslikavaju višeslojno iskustvo odrastanja u djetinjstvu. Tokom ljeta biće pauza, a od septembra nastavljamo sa izložbom, pored toga nadamo se da ćemo do kraja godine otvoriti Muzej ratnog djetinjstva kao stalnu postavku u Sarajevu“, izjavila je za Radio Active, Amina Krvavac istraživačica Muzeja ratnog djetinjstva.
Donesite i Vi svoju uspomenu! Šta može biti zanimljivo za kolekciju Muzeja ratnog djetinjstva?
„Sve. Apsolutno sve što čuvate iz rata. Među eksponatima koje smo do sada prikupili nalaze se prve špic-patike za balet dobijene u ratu, zapaljena knjiga spašena iz Vijećnice, konzerve ikara, drugi omoti od hrane, lutka, pećica napravljena od oluka, ljuljačka na kojoj se vlasnica kao djevojčica ljuljala u podrumu itd. Sve nabrojano nije nam važnije od kamenčića koji čuvate kao uspomenu na igralište ispred zgrade koju ste napustili. Ili od klikera koji ste ponijeli u izbjeglištvo. Ili od komadića vaše odjeće koji je negdje sačuvan. Bilo koja opipljiva uspomena koja može ilustrovati vašu priču dobro došla je u kolekciju Muzeja ratnog djetinjstva“, poručuju organizatori.
Postavka u Zenici trajaće do srijede, a 20. i 21. juna postavku možete pogledati u terminu od 18 sati pa sve do ponoći. Iz Muzeja ratnog djetinjstva poručuju da nema izgovora i da svi mogu naći vrijeme da je posjete.
U nastavku saznajte kako je sve počelo!
„Tokom dvoipogodišnjeg rada na knjizi ‘Djetinjstvo u ratu: Sarajevo 1992–1995.’imao sam priliku upoznati nekoliko stotina učesnika i učesnica i čuti njihove priče i svjedočenja. Naučio sam koliko je odrastanje u ratu složeno, nedovoljno istraženo i univerzalno iskustvo. Mnogi od njih su mi opisivali ili pokazivali i svoje ratne uspomene: lične predmete, fotografije, dnevnike, pisma, crteže i druge dokumente. Dvadeset godina nakon rata, veliki broj tih stvari bio je izgubljen u selidbama, slučajno bačen ili trajno oštećen. U maju 2012. godine napisao sam prvi koncept‘Muzeja ratnog djetinjstva’. Moj san je bio da se jednog dana te stvari umuzeje i na taj način trajno sačuvaju.
Tri godine kasnije, u maju 2015, proces stvaranja ovog Muzeja je zvanično započet. Nakon nekoliko mjeseci, u kolekciji je već nekoliko stotina predmeta i dokumenata. Stvaranje ovog Muzeja nije važno jedino da bi se trajno sačuvale uspomene na ratno djetinjstvo. Važno je jer će ovaj Muzej, za razliku od drugih ratnih muzeja, dokumentovati iskustvo onih koji na započinjanje ratova nemaju nikakvog utjecaja, a svejedno trpe višestruke posljedice. Važno je jer je upravo kroz priče o iskustvu djece najlakše postići razumijevanje kao pretpostavku za pomirenje. Deset godina nakon otvaranja, Muzej ratnog djetinjstva u Sarajevu bit će najveći svjetski arhiv posvećen iskustvu odrastanja u ratu“, objasnio je Inicijator i direktor Muzeja ratnog djetinjstva, Jasminko Halilović.
Misija Muzeja ratnog djetinjstva je kontinuirano i po najvišim standardima dokumentirati i digitalizirati materijale koji se odnose na odrastanje u ratu, a zatim ih prezentirati kroz različite medije, s ciljem edukacije što šire publike o ovom iskustvu.
Vizija Muzeja ratnog djetinjstva je na individualnom nivou pomoći prevazilaženje traume i spriječavanje retraumatizacije drugih, a na kolektivnom međusobno razumijevanje, s ciljem da se podrži lični i društveni razvoj.