Pravni fakultet UNZE predstavlja BiH u Hagu
Pravni fakultet UNZE predstavlja BiH u Hagu – ICC Moot Court svjetsko takmičenje u Hagu – Pravni fakultet Univerziteta u Zenici predstavljaće Bosnu i Hercegovinu na ICC Moot Court takmičenju koje će se održati od 22. do 27. maja u Hagu (Holandija).
Ekipu PF UNZE čine: Nezir Pivić i Enis Omerović kao treneri, Vedran Bijelić (govornik – master student), Ajla Heralić (govornica – apsolventica), Arnela Maglić (govornica – III godina), Alma Tabaković (istraživačica – IV godina), Emir Bektić (istraživač – III godina) i Jeneta Šabić (zamjenski član – III godina).
Organizator takmičenja je Grotius centar za međunarodne pravne studije Leiden univerziteta, uz podršku Međunarodnog krivičnog suda. Na ICC Moot Court takmičenje pozvani su svi prestižni univerziteti, odnosno pravni fakulteti iz cijeloga svijeta, no, povrh svega, ponajviše oni koji imaju prepoznatljivu tradiciju moot court modela takmičenja studenata prava, za vrijeme njihova studija, i koji njeguju ovu vrstu interaktivne edukacije budućih jurističkih naraštaja.
– Prošle godine naš Pravni fakultet je po prvi put pozvan na ovo renomirano takmičenje, najveće iz područja međunarodnoga krivičnoga prava u svijetu. Također, moramo istaknuti da smo jedini Pravni fakultet iz BiH koji je ikada u historiji ovoga natjecanja ostvario pravo učešća na ovome svjetskome pravničkome događaju. Dakako, svojim zaslugama i prepoznatljivim, ali i pragmatičnim nastavnim planovima i programima, odnosno modelima edukacije studenata, smo zaslužili taj poziv. Izražavamo naš ponos što je poznati Grotius centar za međunarodne pravne studije prepoznao poziciju našega fakulteta u BiH, odnosno sve dosadašnje ostvarene rezultate na polju promocije takmičenja studenata u simuliranome suđenju iz različitih pravnih disciplina, kazao je Enis Omerović, trener ekipe koja će predstavljati BiH na ovom takmičenju u Hagu.
Pravni fakultet UNZE je bio državni prvak u međunarodnom medijskom pravu za godinu 2013, državni prvak u evropskim ljudskim pravima za 2014, te drugi u BiH u oblasti krivičnog prava za 2013. i 2014.
Kada je u pitanju ovo takmičenje u Hagu, radi se o svjetskom takmičenju u simuliranom suđenju u postupku pred Međunarodnim krivičnim sudom (ICC), koji na temelju Rimskoga statuta ima sjedište u svjetskome gradu međunarodne pravde – Den Haagu. Takmičenje traje intenzivnih šest dana, koji ne predstavlja isključivo kompeticiju studenata prava i njihovih akademskih trenera, već se radi o svojevrsnom edukativnom i društvenom programu, koji okuplja studente s različitih područja i kulturnih podneblja u Hagu, kako bi oni sami provjerili, ali i stekli nove pravničke vještine, kao budući pravnici i zagovaratelji međunarodnog prava. Finalna runda održava se u stvarnoj sudnici Međunarodnoga krivičnoga suda, na kojoj sude sudije ovoga Suda. Utemeljenje ovoga Suda pružio je, nadasve, izuzetnu priliku za daljnju podršku vladavine međunarodnog prava i pomoć borbi protiv nekažnjavanja u cijelom svijetu. Model takmičenja oslikava stvarnu sliku svih suđenja pred ovim Sudom. Hipotetički slučaj, na temelju kojeg studenti takmičari pišu svoje podneske, tj. memorijale, obuhvata fundamentalna pitanja i dileme kako materijalnoga tako i procesnoga međunarodnoga krivičnoga prava.
– Još kao student III godine na Pravnom fakultetu u Sarajevu bio sam član tima koji je osvojio prvo mjesto u državi na moot court takmičenju iz evropskih ljudskih prava i krivičnog prava. Kasnije sam dvije godine zaredom bio u ulozi sudije na Balkan Case Challengeu, a dolaskom na Pravni fakultet u Zenici okušao sam se i u trenerskoj ulozi. Sada sam akademski trener studenata našeg fakulteta koje još od mjeseca novembra pripremam za svjetsko takmičenje u simulaciji suđenja iz područja međunarodnog krivičnog prava, koje se održava na stalnome Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu, uz podatak da smo po drugi puta jedini predstavnici Bosne i Hercegovine, odnosno da je Pravni fakultet u Zenici jedini pravni fakultet u državi, koji ima svoje reprezente na jednom ovakvom prestižnom natjecanju, objasnio je Enis Omerović.
Tekst: M. DAJIĆ/Oslobođenje