Ermin Telalović – momak čije se pjesme vrte na MTV-u
Ermin Telalovich je kompozitor, multiinstrumentalist, autor i producent elektronske muzike, čije su numere zastupljene na MTV-u. Osnovnu i Srednju muzičku školu, kao i Opću gimnaziju završava u svom rodnom gradu, Zenici, gdje trenutno studira Anglistiku. Ljubav prema muzici počinje osjećati već u predškolskom uzrastu, a djelimični krivac za to je direktorica obdaništa „Radost“ Zdenka Merdžan. Kasnije su pedagozi poput prof. Melihe Salčinović i prof. Milenka Karovića dodatno rasplamsali tu ljubav.
U nastavku možete pročitati intervju koji je ekipa radija „Active“ uradila sa Erminom.
Active: Zašto si se odlučio za elektronsku muziku kao svoj muzički izričaj?
Ermin: Mislim da je to prirodan odabir, prateći razvoj čovječanstva. Još od industrijske revolucije muzičari su težili ka stvaranju novih žanrova koji će bolje dočarati zvukove svakodnevnice (fabrike, mašine…). Budući da danas živimo u digitalnoj eri, ja sam odlučio da svoje muzičko znanje i usvojena pravila iz materija poput muzičkih oblika, harmonije i kontrapunkta odjenem u ruho krojeno u ovom milenijumu. Tako sam klasične instrumente zamijenio sintetičkim.
Active: Da li muziku stvaraš sam ili postoji tim ljudi koji ti pomaže?
Ermin: Uživam u sinergiji sa drugim mladim muzičarima, ali stvaram sam jer smatram da je moj žanr poprilično predodređen za jedan mozak. Imam krug bliskih prijatelja, kojima pošaljem svaki novi uradak i zauzvrat dobijem objektivan feedback. Većinom su brutalno iskreni i bez dlake na jeziku, što mi se sviđa.
Active: Da li je za stvaranje elektronske muzike dovoljan kompjuter ili je neophodno umijeće sviranja nekih instrumenata?
Ermin: To direktno zavisi od podžanra muzike. Ja sam baziran na melodičnu elektroniku praćenu kompleksnijim harmonijskim sazvučjima, pa imam priliku iskoristiti svoje znanje. No, isto tako poznajem dosta producenata koji ne sviraju nijedan instrument, te su stoga produkciju bazirali na deep house ili slične podžanrove sa dosta semplova, koji ne zahtijeva muzičku potkovanost.
Active: Jedan si od rijetkih umjetnika iz Bosne i Hercegovine čiji su uratci redovno na MTV-u. Kako si to uspio?
Ermin: MTV traži inovativnost, kreativnost, lucidnost, kako u audio tako i u video smislu. Samopouzdanje je jako bitan faktor. Srećom, ja sam zadovoljio sve te kriterije i trenutno finaliziram treći video koji će se emitovati na toj televiziji.
Active: Da li si nagrađivan za svoj rad? Ako da, šta za tebe predstavljaju te nagrade?
Po izboru editora emisije ‘MTV Chill Out Zone’ uvršten sam na liste najuspješnijih numera ‘Hot in 2011’ i ‘Hot in 2015’. Budući da se na istim listama nalaze neka od najvećih imena muzičke scene kao što su Enigma, Madonna, njeni producenti William Orbit, Stuart Price, Paul Oakenfold, zatim Morcheeba, Moby ili Chicane, lijepo je tu vidjeti i svoje ime. Srećom, imam fantastičnu djevojku koja svojom iskrenom prirodnošću čini da sa obe noge ostanem čvrsto na zemlji i vidim prave vrijednosti. Ona je moja najveća nagrada.
Active: Da li imaš institucionalnu podršku za svoj rad? Da li te iko podržava?
Ermin: Odgojen sam tako da ne tražim pomoć ako sam svjestan da postoji neko kome je ona potrebnija. Smatram da postoje mnogo veći prioriteti. Cilj mi je biti muzičar koji će pomoći nadolazećim kolegama, kao što su meni svojevremeno pomogli kolege Ernad Bihorac, Feđa Knajdl i Ady Resakovich.
Active: Kakvo je tvoje mišljenje o elektronskoj sceni u BiH?
Ermin: DJ-i previše igraju na sigurno. Nerijetko im nedostaje hrabrosti da eksperimentišu sa onim čime raspolažu, te premalo pažnje posvećuju produciranju autorskih numera. Odem na festival elektronske muzike optimističan i uzbuđen, a vratim se kući razočaran. U smislu interpretacije sužavaju vidike umjesto da ih šire. To je moja najveća zamjerka. Više volim uživo poslušati dobar bend. Optimalan scenarij je spoj benda i elektronike, kao što praktikuje Dubioza Kolektiv.
Active: Da li imaš javne nastupe?
Ermin: Javni nastup koji mi je ostao u najljepšem sjećanju je izvođenje autorske muzike koju sam komponovao za Shakespeareovu predstavu King Lear u Sarajevu, te repriza iste u BNP u Zenici. Svoje elektronske numere ne izvodim. Planiram to uraditi kao Jean Michel Jarre ili Mike Oldfield, a za sada uslovi ovdje to ne dozvoljavaju. Prijatelj mi je DJ, pa često na svojim nastupima pušta moje numere. Tako ih imam priliku doživjeti iz druge perspektive.
Active: Da li imaš poruku za mlade ljude koji se bave muzikom i za mlade općenito?
Ermin: Jedina osoba sa kojom treba da se takmičite je osoba koja ste bili jučer.