Jedina pustinja koja ima izlaz na more
Namib (“prostrano mjesto”) je velika pustinja u jugozapadnoj Africi koja zauzima područje od oko 50.000 km2, pružajući se nekih 1.600 km duž Atlantskog okeana obalom Angole, Namibije i Južne Afrike.
Ovo područje se smatra najstarijom pustinjom na svijetu, koja je ovakve sušne i polusušne uvjete imala bar 80 milijuna godina. Njenu neplodnost izaziva oštar suhi zrak koga rashlađuje hladna benguelska struja koja teče duž obale. Pustinja ima manje od 10 mm kiše godišnje i gotovo je u potpunosti neplodna.
Jedini izvor vode u pustinji je magla koja je zaslužna za veliki broj neobičnih vrsta biljaka i životinja koji se mogu pronaći samo u ovoj pustinji. Namib je poznat i kao mjesto mnogih brodoloma, uglavnom zbog namibske magle. Neki od potopljenih brodova mogu se naći i po 50 metara duboko na obali, jer pustinja lagano klizi prema moru, lagano zauzimajući more.
Pustinja Namib je upisana na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Africi 2013. godine kao “jedina obalna pustinja na svijetu u kojoj na prostrana polja dina djeluje magla.”