Miroslav Krleža – cijenjeni esejista, dramatičar, pripovijedač, kritičar i pjesnik


„Boriti se perom, spada među najveća junaštva.“ – Miroslav Krleža

Cijenjeni esejista, dramatičar, pripovijedač, kritičar i pjesnik, Miroslav Krleža, rođen je 7. jula 1893. godine u Zagrebu.

Napisao je veliki broj djela poput romana, putopisa, novela, pripovijetki, memoara i poezije, ali je najviše ostao poznat kao enciklopedista i osoba koja je ustrojila Leksikografski zavod. Oko njegovog života i djela su se lomila koplja, počevši od njegove ideološke pripadnosti pa sve do uklopljenosti u društveni sistem.

Poezije je započeo pisanjem simfonija „Pan“ i „Tri simfonije“ gdje je nastojao da prikaže život pojedinca koji se pokušava snaći u različitom svemiru. Poslije toga su nastala zrelija djela u zbirkama „1918“ gdje se može osjetiti utjecaj proturatne lirike i poetike.

Drama „Gospoda Glembajevi“ jeste njegova najpoznatija drama u kojoj opsiuje raspad i pad Glembajevih, kao i drugih osoba koji dolaze iz visokog staleža. Djelo „Davni dani“ zapravo predstavlja jednu vrstu intimne knjige gdje se nalaze Krležova zapažanja o svakodnevnom životu, a isto tako i razmišljanja o umjetničkim, etičkim i filozofskim problemima.

Napisao je brojna djela među kojima su i “Povratak Filipa Latinovicza”, “Hrvatski bog Mars”, “Kraljevo”, “Vučjak”, “U logoru”, “Balade Petrice Kerempuha”.

Svoje posljednje godine života je proveo u lošem zdravstvenom stanju. Umro je 29. decembra 1981. godine u svojoj vili Gvozd u Zagrebu i pokopan je 4. januara 1982. godine. Njegova vila Gvozd je danas memorijalni centar Miroslav Krleža.


Tvoj stav

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena zajedno sa komentarom.Potrebna polja su označena sa zvjezdicom(*)



RadiYo Active

Šta svira?

Title

Artist